10.5 C
Çeşme
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Alaçatı Ot Festivali’nde çok renkli kortej yürüyüşü

Bunları Okuyabilirsin

Çeşme’de 12’ncisi düzenlenen Alaçatı Ot Festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Birbirinden renkli gösterilerle başlayan kortej yürüyüşü, Alaçatı’nın sokaklarında renk cümbüşü yaşattı.

Alaçatı çamlık yolda başlayan kortej yürüyüşüne Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve eşi Nuriş Oran, Belediye Başkan Vekilleri, Belediye Meclis Üyeleri, CHP’li milletvekilleri ve 28. dönem milletvekili adayları, İYİ Parti milletvekilleri ve 28. dönem milletvekili adayları, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, Oda Temsilcileri, Oteller ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Birbirinden eğlenceli kıyafetleriyle sokak göstericileri renkli anlara sahne oldu. Festivale katılan Çeşmeli ve Alaçatılı kadınlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ellerine aldıkları ‘Sevgi Doğadan Gelir’, ‘Doğayı koru’ ‘Otları bilinçli tüket’, ‘Ot sağlıktır’ yazılı pankartlar taşıdı.

Alaçatı Çarşı girişinde sona eren kortej yürüyüşü sonrası Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran bir konuşma yaptı. Oran konuşmasında; “7’den 70’e tüm imkanlarımızı seferber ettik. Çünkü yaralarımızı sarmanın tek yolunun bu olduğunu, ancak ve ancak dayanışmayla sevgi ile iyileşebileceğimizi biliyoruz. Bin yıldır omuz omuza vererek birçok acının üstesinden geldik, tarifsiz sevinçler biriktirdik. Köklü dayanışma kültürümüzle güçlü yarınları yine hep birlikte kuracağız” dedi. Oran konuşmasında açılan satış stantlarında, deprem bölgesindeki 11 ilden gelen üretici kooperatiflerinin olduğunu söyledi.

Ege’nin enfes otlarının bulunduğu stantların yanında Depremden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Adıyaman, Malatya, Kilis’in bölgesel lezzetlerinden oluşturulan stantlarda büyük ilgi gördü.

Deprem bölgelerinden Çeşme Belediyesi’nin davetiyle gelerek açılan stantlarda Hatay’ın künefesinden, içli köftesine, zahter kekiğine, kömbesine, Malatya’nın kayısısından, pestiline, Gaziantep’in baklavasına kadar pek çok yöresel ürün satışa sunuldu.

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d