15.8 C
Çeşme
Perşembe, Mart 23, 2023

Alaçatı Port Projesi Mahkeme tarafından durduruldu

Bunları Okuyabilirsin

Alaçatı Port Projesi Mahkeme Tarafından Durduruldu

Alaçatı Port Projesi’ne, Bölge İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildi. Karar metninde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile inşaatlardan sorumlu olan Alaçatı Turizm Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi’nin davayla ilgili savunma yaptıkları görülürken Çeşme Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili savunma yapmayıp sessiz kalmaları dikkat çekti. Ayrıca karar metninde bilirkişi tarafında bu güne kadar dava konusu bölgeye ilişkin bilimsel incelemenin yapılmamış olduğunun ifade edildi.

Devam etmekte olan Alaçatı Port Projesi’nde Bölge İdare Mahkemesi, Üçüncü İdari Dava Dairesi 2021/1043 esas 2022/1052 karar sayılı ve 16.06.2022 tarihli kararla, 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı ve parselasyon işlemi ile imar durum belgesinin yine 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planının geçerli olduğuna ilişkin tesis edilen işlemin iptaline karar verdi.

Çeşme Alaçatı Port Projesi kapsamında oluşturulan parselasyon faaliyetleri sırasında kendi arsası hukuka aykırı olarak elinden alınan bir vatandaşın İzmir Beşinci İdare Mahkemesi’nde açtığı 1/5000 ölçekli ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve uygulama imar planlarının iptali için açtığı dava mahkemece red edildi.

Alaçatı Port Projesi Mahkeme Tarafından Durduruldu


Bunun üzerine davacı vatandaş, İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nde İstinaf yoluna başvurdu.
İstinaf talebini inceleyen Bölge İdare Mahkemesi, Üçüncü İdari Dava Dairesi, 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planlarını hukuka uygun bulurken, 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planlarını hukuka aykırı görerek iptal etmiştir.

İstinaf mahkemesinin bu iptal kararı ile 1/1000 ölçekli koruma amaçlı imar uygulama planları esas alınarak yapılacak olan Alaçatı Port Projesi’nde yeni yapılacak inşaatlar böylece durdurulmuş oldu.

Alaçatı Port Projesi Mahkeme Tarafından Durduruldu
- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: