10.5 C
Çeşme
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Alaçatıspor hakkında çok konuşulacak iddia..!

Bunları Okuyabilirsin

Çeşme’nin iki spor kulübünden biri olan Alaçatıspor’un geçtiğimiz hafta sonu Sökesporla oynadığı maça, şike iddialarının gölgesi düştü. Alaçatıspor kulübü yöneticisiyle görüşmesinin, gizli çekildiği anlaşılan kayıtlarını basın mensuplarıyla paylaşan Sökespor Başkanı Tamer Makaraç ağır ithamlarda bulundu. Makaraç’ın bu açıklamalarının perde arkası? 23 dakika, 53 saniye süren basın toplantısındaki detaylar? ‘Parti için ben burdayım’ şovu mu? yapılmak istendi., Görüntüler Ankara kiminle paylaşıldı?Basın toplantısı için kimden izin alındı? Bir yöneticinin yaptığı açıklamalara ‘kendi düşünceleri, kulübü bağlamaz’ denebilir mi? Alaçatısporlu yöneticinin teklifine dürüstlük gösterip hayır dendiyse, aynı yöneticinin ‘Peki siz yapmayın, durum böyle böyle olursa biz size yardımcı olacağız’ teklifine neden sessiz kalındı. Sporda özellikle futbolda ‘şike’ denen kavramı çıkartmak için neler yapılmalı? Geçmişten ders alınmadı mı? Böyle kazanılmış maçlar, en çok da taraftara yapılan haksızlık, saygısızlık olmuyor mu?

Alaçatıspor’u karıştıran şike görüntüleri
AK Parti Söke İlçe Başkanı Sibel Menderes

MAÇ BAŞLAMAN, GERGİNLİK BAŞLADI

Aydın’da oynanan Sökespor maçını izlemek için stada giden AK Parti İlçe Başkanı Sibel Menderes, kulüp başkanı Tamer Makaraç’ın hakaretlerine maruz kalıp protokol tribününe girmesini engellemişti. Küfürler hakaretler havada uçuşurken, misafir takım Alaçatıspor’un maçını izlemek için Söke’ye giden taraftarlar arasında Ak Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş’ta bulunuyordu. ‘Kadına Şiddetin’ kınandığı maçta, Ak Partili kadın başkanların, Sökespor başkanı tarafından protokol tribününe alınmamaları dikkat çekmiş. Yerel ve Ulusal Gazetelere haber olan olay sonrası Söke Spor Başkanı Tamer Makaraç, basın toplantısı düzenlemiş ve kendini savunmuştu. Savunmasının sonuna da gizli kaydedildiği her halinden anlaşılan bir video eklemişti. 

Sökespor Başkanı Tamer Makaraç

PARTİ İÇİ HESAPLAŞMA MI?

Belediye Başkanlığı seçimlerinde Ak Parti’den aday aday olduğu ancak partisi tarafından aday gösterilmediği ve bu sebepten dolayı İlçe Başkanı Sibel Menderes ile aynı partide olmalarına karşın, yıldızlarının bir türlü barışmadığı biliniyordu. Son maçta yaşanan protokol krizi sonrası siyasi olarak aynı partide ki rakibini kendisine yapılan şike teklifiyle köşeye mi sıkıştırmak istedi? akıllara gelen soru bu. Çünkü Başkan Makaraç, ‘şike’ iddilarının merkezine şikeyi yapan Alaçatıspor yöneticisini değil, Ak Parti Söke İlçe Başkanı Sibel Menderes’i koydu. Hatta daha da ileri giderek, Alaçatıspor’un şike teklifinin Menderes tarafından organize edildiğin iddia etti.

Oysa Alaçatıspor Kulüp Başkanı Soner Varhan CHP Çeşme Belediye Meclis Üyesi. Dolayısıyla çalışma arkadaşları yani Başkanı olduğu Kulübün Yönetim Kurulu  üyeleride kendisine yakın isimler. Açıklamalar sonrası görüştüğüm Başkan Varhan, ‘görüşmeyi ve konuşulanları yalanlamadı. Sadece Yönetim Kurulu Üyelerinin söyledikleri kulübü bağlamaz diye konuştu. Bende kendisine Başkanlığını yaptığı kulüpte, yönetimde birlikte çalıştığı yöneticilerin yaptığı her açıklamanın kendisini ve kulübü bağladığı yönünde  düşündüğümü ilettim. Sayın Başkan yarın bir basın toplantısı yapacağını belirtti. Olayı üzerinden günler geçtikten sonra yapılan açıklamalar, görevden almalar ya da istifalar ne kadar doğru olacak o da tartışılır.

Alaçatıspor Kulübü Başkanı Soner Varhan

FUTBOL SİYASET KURBAN MI? EDİLİYOR

Siyasi olarak aynı safta yer alan rakibine ve bir kadına karşı yaptığı uygunsuz hareket sonrası futbol terimiyle söylemek gerekirse ‘Topu taca atmaya çalışmak ne kadar işe yarar. Alaçatıspor yöneticisi tarafından gerçekleştiği iddia edilen ‘şike’ salvosuyla, partisinin gözüne girerken, yöneticisi olduğu futbol kulübüne karşı duruşunu güçlendirmek, ve siyasi olarak rakiplerini zor durumda bırakmak olarak yorumlanabilir mi? Alaçatısporlu yöneticiyle görüşme neden kayıt altına alındı? ‘Şike’ beklentisi mi vardı? Alaçatısporlu yöneticinin teklifine hayır dürüstlük gösterip hayır dendiyse, aynı yöneticinin ‘ Peki siz yapmayın, durum böyle böyle olursa biz size yardımcı olacağız teklifine neden sessiz kalındı.

Tabi ki gazeteci olarak görevimiz resme dışardan bakıp, olayı her yönüyle sunup, takdiri izleyici yada okuyucuya bırakmak.

“BANA MAÇI SAT DEDİLER”

Makaraç, düzenlediği basın toplantısında şike iddiasını anlatarak, “Sökespor’umuzun şampiyonluğu bir puanla kaçırması gündemimiz olması gerekirken, sahamızda üzücü hadiseler meydana geldi. AK Parti Söke İlçe Başkanı maçımıza geldi. Menderes bugüne kadar hangi maçımıza geldi. Ama ne hikmetse 3 tane kritik maç vardı. Dün bizden maçı satmamız istendi. ‘Kemalpaşa Efelerspor’a farklı yenilirse siz bize yenilin, eğer Kemalpaşaspor berabere kalırsa biz size maçı satacağız’ dediler, bunların elimde canlı görüntüsü var” açıklamasında bulundu.

Sökespor Başkanı Tamer Makaraç yaptığı açıklamada, “2. devrede Alaçatısporlu yönetici toplantı salonumuza gelerek, ‘Başkanım Kemalpaşa maçı 2-0 oldu. Bize maçı satın” dedi. Ağzındaki laf bitmeden söylediğim kelime şu, ‘Sökespor köklü bir kulüptür. Hedefimiz bitse dahi biz satılık bir kulüp değiliz’ diyerek geri çevirdim” ifadelerini kullandı.

ALAÇATISPOR AÇIKLAMA YAPACAK

Konu ile ilgili ÇEŞME.TV’ye konuşan Soner Varhan, “İsmail Tütüncü kulübümüzde yönetici ama yetkili değil. Kendi adına bir görüşme yapmış. Kulübü bağlayan bir durum yok. Tamamen bilgimiz dışında gelişmiş bir olay” açıklamasında bulundu. Alaçatıspor Kulübü Başkanı Soner Varhan ayrıca konuyla ilgili görüntülere yayın yasağı getirmek için başvuru yapacaklarını ve kendisininde basın açıklaması yapacağını belirtti.

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d