10.5 C
Çeşme
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Başkan Oran’dan U dönüşü

Bunları Okuyabilirsin

Bakanlığın Aya Yorgi planlarına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı sonrası bir değerlendirme yapan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Çeşme Belediyesi’nin 2021’de olur verdiğini unuttu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Aya Yorgi planlarına karşı açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda SİT alanında kalan planın bölgenin doğal niteliği ve ekolojik değerleri açısından riskler oluşturduğu vurgulandı. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran burası ile ilgili değerlendirme yaparken 2021’de Çeşme Belediyesi’nin de olur verdiğini unuttu!

BAŞKAN ORAN: ÇEŞME’NİN DOĞASINA AYKIRI

Mahkemenin kararını değerlendiren Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran “Burada yapılan planlama kararına itiraz ettik. İzmir Büyükşehir Belediyemizle birlikte yargı sürecini yakından takip ediyorduk. Sonuçta böyle bir karar çıktı. Burası mülkiyeti ağırlıklı olarak Hazine’ye ait bir yer. Özel şahısların ve bazı Çeşmenin yerli isimlerinin de buralarda parselleri var. Askıya çıkan imar planlarıyla, tamamı yeşil alan, rekreasyon oranı ve sosyal donatı alanı gibi kalması gereken yerler ne yazık ki imara açıldı. Bu parsellerin özelleştirilmesinin de önü açıldı. Biz buradaki planlamaya karşıyız. Karşı olduğumuzu da ifade ettik. Çeşme’nin doğasına, tarihi değerlerine ve dokusuna aykırı hiçbir işleme izin vermeyeceğiz. Yerel yönetimleri, hiçe sayan onları tanımamazlıktan gelen masa başında alınan bir takım kararları kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz. Yürütmeyi durdurmanın ardından kesin kararın da bu şekilde çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Haber: objectifcesme

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d