21.8 C
Çeşme
Perşembe, Eylül 28, 2023

Çeşme Projesi’ne karşı buluşmada, Esnaf Oda Başkanı’ndan tarihi ayar

Bunları Okuyabilirsin

Çeşme.Tv kameraları basın açıklamasının yapılacağı bölgeden canlı yayın yaptı. Basın açıklamasını canlı yayınla sosyal medya hesapları üzerinden takipçileriyle ve tüm Çeşmelilerle paylaştı. Çeşme Projesi nedir? Neden bu projeye karşı çıkılıyor. Çeşme Projesiyle hedeflenen ne? Çeşme Projesi neden yapılmak isteniyor?

Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü sert konuştu
Çeşme Projesi’ne ‘Hayır’ toplantısı yapıldı

TMMOB, İzmir Barosu, TTB ve Çeşme Platformu, kentin gündeminde birinci sırayı alan tartışmalı Çeşme Projesi’ne hayır dedi. Toplantıya çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesinin yanı sıra CHP Milletvekilleri Tacettin Bayır, Musa Çam, Murat Bakan, İzmir eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve ellerinde pankartlar çok sayısıda vatandaş katıldı. Toplatıya Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın katılmasına karşına, Çeşme Belediyesi’nin ikram aracının hazır bulunması dikkat çekti. Protesto alanı için özel olarak seçilen Alaçatı sulak alanından inşaat kamyonlarının ara vermeden geçmesi gözlerden kaçmadı. Çeşme Projesi karşıtlarının bir araya geldiği eylem konuşmaların ardından son buldu.


Ev sahibi olarak toplantıyı Çeşme Çevre Platformu sözcüsü Dr.Ahmet Güler açtı, TMMOB, İzmir Tabipler odası adına İKK sözcüsü Aykut Akdemir, İzmir Barosu Adına Av.Sinan Balcılar, Ömer Turgut Erlat, Av.Sehrazat Mercan konuştu. Çeşme ve Alacatı yerelden Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği Başkanı Ömer Önal’ın söz aldığı ve moderatörlüğünü Çevre Mühendisleri Odası’ndan Helil İnay Kınay’ın yaptığı toplantıda merkezi yönetimin “Çeşme Projesi” çok sert bir dille eleştirildi.

Katılım için yapılan çağrıda, “Bunların bütün dertleri, henüz doğası tam olarak bozulmamış, muhteşem doğal güzelliklere sahip, hâlâ tarımın yapıldığı, hâlâ denizlerin temiz olduğu bölgeyi, Antalya, Kuşadası, Marmaris, Bodrum gibi beton ve yaşanılmaz alanlar haline çevirerek rant elde etmek. Ülke kalkınma modeli sadece inşaat olan siyasi irade Çeşme’yi de kurban ediyor” denildi.

Yapılan çağrıda ayrıca, “Çeşme-Urla Yarımadası son yılların en büyük çevre saldırısı altında. Danıştay 6. Dairesi’nde açtığımız davada, mahkeme bilirkişi heyeti, 25 Mart’taki sonuç raporunda Bakanlığın Çeşme Turizm Projesi için, ‘Kamu yararı yoktur, çevre tahrip edilecektir, yaşam alanları yok edilecektir’ görüşü verdi. Resmi bilirkişi raporunun mahkeme tarafından dikkate alınarak kararnamenin iptal edilmesini bekliyoruz dendi.

ÇEŞTOB BAŞKANI DEMİR’İN KİREÇ TAŞI AÇIKLAMALARINA SERT YANIT

Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü, ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir’in porojeyi destekleyen açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Yakup Demir’in ‘Ben o bölgesi inceledim, o bölge kireç taşıdır’ açıklamasına ‘Sen ne zaman jeoloji mühendisi oldun diye karşılık verdi. Ayrıca, kendisininde katıldığı termal tesislerin konuşulduğu bir toplantıda Demir’in ‘Ben Çeşme’de engelli istemiyorum’ çıkışını, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in kendisine verdiği cevabı hatırlattı.

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: