21.8 C
Çeşme
Perşembe, Eylül 28, 2023

Çeşme.Tv açıklıyor..! Çeşme Belediyesi sınıfta kaldı

Bunları Okuyabilirsin

Çeşme.Tv’nin güdeme taşıdığı ve Çeşme Belediyesi’nin adeta üç maymunu oynayarak sessizliğini koruduğu, ‘turizm arazilerine yapılan hileli rezidansların’ Sayıştay raporuna girmesi dikkat çekti. Çeşme.Tv o raporda belediyenin gözünden kaçan, hileli rezidans projelerini ve raporun tamamını yarın yayınlayacak.

2021 yılı raporlarını açıklayan Sayıştay, Çeşme Belediyesi’ni uyardı.  Sayıştay raporunda ‘‘Turizm emsali ile inşa edilen yapıların, konut olarak kullanımlarına izin verilmemesi gerekmektedir’’ dendi.

Sayıştay raporunda ‘Belediye tarafından bu gibi yerlerin tespitlerinin yapılmaması veya geç yapılması sebebiyle turizm tesis alanı olarak kullanım kararı getirilen ve plan hükümlerinde de açıkça belirtilmeyen parsellerin daha sonra konut amaçlı kullanımlara dönüştürülmesi engellenememiştir.   Sonuç olarak Belediye tarafından belirtilen yerlerin tespiti yapılarak Bakanlığına bildirilmesi ve ilgili genelge kapsamında gerekli önlemlerin alınarak turizm emsali ile inşa edilen yapıların konut olarak kullanımların izin verilmemesi gerekmektedir’’ denildi.

Raporda ayrıca; ‘‘Yapılan incelemelerde imar durumları turizm tesis alanı olarak belirlenen yerlerin konut amaçlı kullanımlara çevrildiği ve Belediye tarafından gerekli tespitlerin yapılmaması sebebiyle 3194 sayılı İmar Kanunu’na aykırı kullanımların oluştuğu görülmüştür. İmar planlarında turizm tesis alanı olarak ayrılan alanlarda, turizm belgesi alan yatırımcılar tarafından turizm tesisi yapılması gerekirken söz konusu alanlarda kat irtifakı ve kat mülkiyetine ilişkin işlemler tesis ettirilerek bu alanların konut amaçlı kullanımlara dönüştürüldüğü görülmüştür. Böylece “turizm emsali” ile inşa edilen yapıların konut olarak kullanılması turizm alanlarının daraltılmasına, bu alanlarda konut amaçlı ruhsat alan yapılar bakımından da donatı eksikliğine ve turizm tesisi inşaat emsalinin konut alanları inşaat emsaline göre daha yüksek verilmesi sebebiyle haksız kazanç elde edilmesine yol açmaktadır. Ayrıca turizm tesis alanlarının imar planında belirtilen amaçtan farklı olarak kullanılması sebebiyle de İmar Kanunu’na aykırılık oluşmaktadır. İzmir Çeşme Belediyesi 2021 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu önlemlerin bir kısmının alındığı ifade edilmiş olsa da söz konusu kullanımların engellenmesine yönelik 3194 sayılı İmar Kanunu yaptırımların uygulanması adına tespitler yapılarak ilgili Bakanlığa bilgilendirmelerin yapılmadığı görülmüştür’’ denildi.

Çeşme.Tv Sayıştay’ın 2021 yılında söylediği konuyu, aylar önce gündeme taşımış, Çeşme Belediyesi’nin elinde imkan varken yapılan bu hukuksuz  çalışmaları görmezden geldiğini yazmıştı.   Çeşme’nin ileri gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve  turizm profesyonelleri ile röportajlar yapmıştı. Hileli rezidans projelerini havadan görüntülemiş, Çeşme’nin her geçen gün betonlaşmasını ve mevcut durumu gözler önüne sermişti.  Oldukça ses getiren röportajlar sonrası, Çeşme Belediye Başkanı Sayın Ekrem Oran bu gün olduğu gibi yaptığımız haberleri görmezde gelip sessizliğini korumuştu.  

Çeşme.Tv olarak dün sorduk, bugün soruyoruz,  yarın da sormaya devam..

Çeşme ve Çeşmelilere karşı görevinizin gereğini yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Turizm arazilerine bir biri ardına dikilen rezidans projelerine neden dur demiyor, işlem yapmıyorsunuz? Üstelik bu firmaların belediye organizasyonlarına, örtülü yada açık sponsor olmaları, belediyeyi bu şekilde finanse etmeleri karşılığında görmezden gelindikleri iddiaları doğru mu?

Mahkeme tarafından yıkım kararı verilen yerleri neden yıkıp görevinizin gereğini yapmıyorsunuz? 

Konuşmalarınızda kimseye Çeşme’yi ham yaptırmayacağınızı söylüyorsunuz, bu sizin için sadece siyasi bir slogan mı? Eğer değilse, geçen yılın Sayıştay raporuna göre hala Çeşme fena halde ham yapılıp, yapan da yaptığıyla kalmaya devam ediyor. Bu konuda hala topu Turizm Bakanılığı’na atıp, her hangi bir sorumluluğunuz olmadığından emin misiniz?

Çeşme aileniz sizin için siyasi hayatınızda bir basamak mı? Değilse söyledikleriniz ve yaptıklarınız neden bir birini tutmuyor?

Bugünleri ileride size soracaklara anlatırken yüzünüz kızarmayacak mı?

DEVAMIN YARIN…

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: