23.8 C
Çeşme
Perşembe, Eylül 21, 2023

Çeşme’de sakız hazırlıkları başladı

Bunları Okuyabilirsin

Çeşme Belediyesi, “Çeşme’den sakız damlıyor” projesi kapsamında, sakız hasadı için hazırlıklara başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen törende, sakız ağaçlarına ilk çiziği Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran attı.

Alaçatı’da, 117 sakız ağacının bulunduğu alanda gerçekleştirilen 4. Çeşme’den Sakız Damlıyor hasat hazırlığı törenine, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Çeşme Ziraat Odası Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Süleyman Özer, Çeşmeköy Tarımsal Kalkınma kooperatifi Başkanı Kazım Beyaz, Belediye Başkan Yardımcısı Yıldırım Aktugan, Belediye Meclis Üyeleri, sakız üreticileri ve vatandaşların katıldı.

“117 sakız ağacının bulunduğu alan, ‘Arboretum’ olarak düzenlenecek”

Tören sırasında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oran, 117 sakız ağacının bulunduğu alanın “Arboretum” olarak düzenleneceğini söyledi. Başkan Oran, “Sakız Müzesi olarak düzenlenecek bu alanda bilimsel araştırmalar da yapılacak. Aynı zamanda turizm amaçlı olarak da insanlar gelip burasını gezebilecek” dedi.

Çiftçilerimize alım garantili tohum dağıtıyoruz”

Başkan Oran, sakız ağaçlarına ilk çiziği atmadan önce törende bir konuşma yaparak, “Hepimizin bildiği gibi dünya zor bir süreçten geçiyor. İklim krizi, pandemi koşulları, Ukrayna’daki savaşın etkileri, kuraklık ve kıtlık endişesine, tedarik zincirinin bozulması gıda enflasyonuna sebep oldu. Bütün bunlar bizleri, yerel değerlerimizin korunması, atalık tohumlarımıza geri dönülmesi, yerli üreticilerimizin güçlendirilerek tarımın ciddi şekilde desteklenmesi gerektiğini gösterdi. Aslında bütün bunlar bizlere özümüze dönme, ilkokul yıllarımızda öğrettikleri gibi, yeniden yedi iklim, dört mevsim yaşayan, tarımda kendi kendine yetebilen ülke olmamız gerekliliğini hatırlatıyor. Bu anlayışla Çeşme Belediyesi olarak, kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz ile Çeşme’deki üreticilerimizi destekliyor. Tohum merkezimizde ürettiğimiz Karakılçık buğdayı, Çeşme Anasonu, Çeşme Kavunu, Beyaz soğan gibi yerel değerlerimizi piyasanın üzerinde bir bedelle alım garantisi vererek çiftçilerimize dağıtıyoruz” diye anlattı.

“Projemiz, Çeşme’yi geleceğe taşıma projesidir”

Alaçatı Ot Festivali’nde, yerli üreticilerin sakızdan ürettikleri kozmetik ürünlerin de yer aldığını hatırlatan Oran, “İşin özü; sürdürülebilir bir anlayışla, akılla, bilimle, yerli üreticilerimizle kol kola, çok doğru bir yolda çok güçlü adımlarla yürüyoruz. Geçmiş yıllarda söylediğim gibi bu Çeşme’nin 20 yıl sonrasının, 50 yıl sonrasının, yani çocuklarımızın geleceğinin projesidir. Çeşme’yi geleceğe taşıma projesidir. Bir yandan Çeşme Sakızı’nın coğrafi işareti sürecinin sonuçlanmasını beklerken, diğer yandan her yıl on bin yeni sakız fidanı üretimi ve buna bağlı olarak yıllık yüz kilogram damla sakızı hedefimizi kısa sürede gerçekleştireceğiz. Çeşme’yi, sahip olduğu zenginlikleri koruyup çoğaltarak geleceğe taşıyacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Törende, yerli üreticiler İbrahim Topal ve Hasan Ege Tütüncüoğlu ile Çeşme Ziraat Odası Başkanı Süleyman Özer de birer konuşma yaptıl

Yapılan konuşmaların ardından Belediye Başkanı Ekrem Oran, sakızların damlaması için sakız ağaçlarına ilk çizikleri attı.

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: