26.8 C
Çeşme
Perşembe, Eylül 21, 2023

“ Hayatın Anlamı Kitap” okuma projesi tanıtıldı

Bunları Okuyabilirsin

Çeşme Kaymakamlığı Himayesinde, Arzu Güleryüz Maraşlı koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek olan “Hayatın Anlamı Kitap” okuma projesi bugün saat 14.00’da Ilıca Otel’de tanıtıldı. 3 ay sürecek projenin amacı Çeşme’de Kamu kurum, kuruluşlarda ve okullarda okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve yükseltilmesidir.

2.Bölüm

Sunumu Z. Belgin Taylan’ın yapmış olduğu proje tanıtım toplantısına Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı ve eşi Arzu Güleryüz Maraşlı, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Burak Kocaoğlu, Çeşme İlçe Emniyet Müdürü Tolga Özel, Çeşme Sahil Güvenlik Komutanı SG Üstğm. Orkun Artar, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Alperçizgenakat Devlet Hastanesi Başhekimi Cihan Aslan, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Kurum ve Kuruluşların Amir ve müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda Çeşmeli vatandaş katıldı. Proje sunumunu Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni Yasemin Karaca yaptı.

Ege Üniversitesi Turizm Fakültesi, Çeşme Belediyesi, ÇEŞTOB, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Çeşme Turizm ve Gastronomi Derneği, Alaçatı Turizm Derneği ve Çeşme’de bulunan kamu ve kuruluşların ortaklığıyla gerçekleştirilen “Hayatın Anlamı Kitap”  projesi 3 aylık bir sürede tamamlanarak, Çeşme’de ilçe genelinde ve okullarda okuma alışkanlığının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Özellikle öğrencilerin edinmiş olacakları okuma alışkanlıklarıyla sınavlarda okuma, anlama, sınav süresini verimli kullanma, sınavda 20- 25 dakikalık zaman kazanılması ve başarı ortalamalarının yükseltilmesi beklenmektedir.

Proje uygulama sürecinde kitaplıklardan, Z- kütüphanelerinden, kitap takas şenliğinden, yazar- okur söyleşilerinden ve teşvik amaçlı ödül ve belge verilmesinden yararlanılacaktır.

Proje’nin sonundaki amaçlanan hedefi, proje koordinatörü Arzu Güleryüz Maraşlı şu şekilde açıkladı;

Arzu Güleryüz MARAŞLI

“TÜİK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı raporlara göre ülkemizin okuma oranı 86. sırada yer aldığı görülmektedir. Sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı okuma alışkanlığını etkileyen en önemli faktörlerden. Ülke olarak günde 6 saat tv izleyip, 4 saatimizi internette geçiriyoruz. Okumaya yalnızca  1 dakika ayırabiliyoruz. Genel ihtiyaçlar listesinde kitap 235. sırada yer almaktadır. Milletçe dünyada daha iyi bir yer edinebilmek için okumak, düşünmek, tartışmak, sorgulamak, eleştirmek ve bilmek zorundayız. 

Biz bu projeyle özellikle okullarda her gün en az 20 dakika okuyarak, bu öğrencilerin 7300 dakika kitap okumasını, bunun da yaklaşık 1 milyar 640 bin kelime yaptığını, böylelikle 200 sayfalık 29 kitabı okumuş olacaklarını amaçladık. Bu da kuvvetli bir okur yazar yapmak için yeterlidir. Onlara bu alışkanlığı kazandırmak istiyoruz. Katılımlarınız ve projeye desteklerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum.”

Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker ise konuşmasına Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözleriyle başladı ve şöyle devam etti; 

Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan ÇÖKER

Hür fikir bilgi ve okumayla olacak, hür vicdan hiç bir manipülasyon altında kalmadan yine bilgi birikimiyle olacak, hür irfan ise biraz geçmişi, geleceği bilmekle oluyor. Çeşme’de kitap sayısı 11 bin civarında idi bu rakam 40 bine çıktı ama bu rakamın çocukların okuduğu kitap sayısına bölünce 120 bine çıkartılması gerekiyor. Kütüphanesiz okul bırakmadık, her okulumuzda kütüphane var ama burayı bir yaşam ve cazibe merkezine, sosyalleşme alanına çevirmek için ailelerin ve sizlerin desteğine ihtiyacımız var. 

Bilgi çağındayız, bu çağda bilgiyi izleyen, bilgiyi kullanan değil bilgiyi üreten önümüzdeki yüzyılda var olacak.

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı ise;

Çeşme Kaymakamı Mehmet MARAŞLI

“Gençlerimizin, çocuklarımızın fikir sahibi bireyler olması gerekiyor. Günümüzde ve gelecekte fikri olan ülkeler dünyayı yönetecek. Fikir sahibi olmak içinde bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bilgi sahibi olmak içinde okumak ve okuma alışkanlığı kazanmak gerekiyor.

Okuma alışkanlığı kazanan insan, düşünür, düşündüğünü ifade eder, yanlış ile doğruyu ayırt eden insanların akademik başarısı da kişisel gelişim başarı da yükselir.” sözlerinden sonra Mehmet Akpınar Ortaokulu Müzik Öğretmeni Hülya Aykut, Sıdıka Kelami Ortaokul Müdürü Hikmet Aykut, Ulusoy MTAL Müzik Öğretmeni Mustafa Boran Durgun ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi Keman Virtüözü Handan Gürkan Desoza’nın müzik dinletisi ile devam etti.

Müzik dinletisinde ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş depreminin görüntüleri eşliğinde söylenen Fazıl Say’ın “İnsan İnsan” parçası katılımcılardan büyük alkış aldı.

Müzik dinletisinin ardından, toplantıya katılan herkes 20 dakika kitap okuması yaparak projeyi başlattılar.

“Hayatımın Anlamı Kitap” okuma projesi tanıtımı verilen kokteyl ile sona erdi.

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: