22.1 C
Çeşme
Pazar, Ekim 1, 2023

“HAYATIN ANLAMI KİTAP” PROJESİ SEZON FİNALİ YAPTI

Bunları Okuyabilirsin

Çeşme Kaymakamlığı tarafından yürütülen, Arzu Güleryüz Maraşlı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Hayatın Anlamı Kitap” Altın Yunus Otel’de sezon finali yaptı.

Programa; Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı ve eşi Arzu Güleryüz Maraşlı, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Burak Kocaoğlu, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Kurum ve Kuruluşların amir ve müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Proje koordinatörü Arzu Güleryüz Maraşlı, Hayatın Anlamı Kitap projesinde öncelikle amaçlarının Çeşme’deki öğretmen ve öğrencilerde kitap okuma konusunda farkındalık yaratmak olduğunu belirtirken, üç aylık süreç içerisinde neler yaptıklarını anlattı.

Maraşlı; “07.03.2023 tarihinde başlattığımız projemiz kapsamında, okullarımızda her gün 20 dakika kitap okuması yaptık, her ay okur- yazar söyleşisi gerçekleştirdik, yapılan söyleşilerde öğrencilerimiz okudukları kitaplarla ilgili düşüncelerini net bir şekilde ifade edebildi. Bunun dışında mekan okuma günleri yaptık. Bu mekan okuma günlerinde Çeşme’nin birbirinden güzel mekanlarında bir araya gelerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve kitapseverlerimizle çeşitli enstrümanlar eşliğinde kitap okumanın zevkini yaşadık. Öğretmenlerimiz arasında önceden belirlemiş olduğumuz kitap hakkında sohbet ettik. Mehmet Akpınar Anaokulu öğretmenlerimiz tarafından her cumartesi ve pazar akşamı saat 21.00’da instagram sayfamızda masal saati etkinliği yaptık. 
Kitaplar uygarlığa yol gösteren ışıklardır biz de bu projenin ailesi olarak yolunuzu aydınlatmak için bir ışık olmak istiyoruz.
Proje müziğimizde de dediğimiz gibi;
‘Yalnızlığı bırak,
Hayaller seni bekliyor bak
Geleceğe bir iz bırak 
Hayatın anlamı kitap.’ sözlerine yer verdi

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı ise  Çeşme de güzel bir  akşam üzeri  hep beraber olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve katılan tüm davetlilere teşekkür etti.
Maraşlı; “Her ne kadar proje sahibi olarak bizi söyleselerde bu proje bizim hepimizin Çeşme’nin projesi. Bu projenin bu dönemde birincisini çok kısa sürede (2-3 ay) yaptık ama seneye tüm sezon olarak yapacağız ve inş. ikinci, üçüncü diye devam edeceğiz. Ürgüp’te de bu projeyi yaptık, proje sonundaki bize dönüşler, gelen mesajlar bizi çok mutlu ediyor.
 Bizler ne kadar kitap okursak o kadar başarılı oluruz, müreffeh ülkeler seviyesine, dünyayla yarışan bir Türkiye seviyesine çıkabiliriz.” dedi.

Konuşmaların ardından proje kapsamında okuma yarışmasında, en çok kitabı okuyarak dereceye giren ilkokul, ortaokulu, lise öğrencileri RANA DOĞAN,  ELİFSU BOZKURT, ADA HÖBEK, İRİS TOPAL, SENA AKSU, AYŞE KUNT, BADE KOCAMAN, ELİF DEFNE KÖPRÜCÜ ve  MELiSA YUMUŞAK’a ödülleri verildi. 

Ödüllerin verilmesinden sonra 2023 yılının “Âşık Veysel Yılı” olması sebebiyle Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarının müzisyenleri; Prof. Dr. Sait Eğrilmez, Dr. Gani Pekşen, Ünal Yılmaz, Baran Günler ve Berkay Mert Tuncay tarafından “Dostlar Seni Unutmadı” adıyla Aşık Veysel’in türküleri seslendirildi.
 
Müzik dinletisinin ardından hazırlanan kokteyl ve ikramlarla “Hayatın Anlamı Kitap” projesi sezon finali yaptı.

Haber ve fotograflar: Objektifcesme internet haber sitesinden alınmıştır

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: