18.8 C
Çeşme
Cuma, Eylül 29, 2023

Nedir bu yapay zeka ChatGPT?

Bunları Okuyabilirsin

FURKAN MERCAN’ın kaleminden: ChatGPT yapay zekadan bu zamana kadar aldığımız en iyi verim diye bilirim. Yeter mi yetmez ama iyi başlangıç oldu gibi görünüyor. Bu teknoloji aynı zamanda birçok mesleğin sonu olacağını düşünüyorum. Gelin birlikte ChatGPT programına yakından göz atalım.

ChatGPT OpenAI tarafından geliştirilen ve diyalog konusunda uzmanlaşmış bir yapay zeka robotudur. ChatGPT bir tür GPT yani Generative Pre-training Transformer (Üretken Ön Eğitim Dönüştürücüsü), yani OpenAI tarafından geliştirilen bir tür dil modeli.

ChatGPT’nin nasıl çalıştığını sorduğunuzu duyar gibiyim. ChatGPT verilen bir girdi metnini inceler ve bu metine uygun cevaplar verir. Cevapları verirken dilin yapısını, kelime sıklığını ve diğer dilbilimsel özellikleri dikkate alır. Ayrıca dil öğrenme konusunda da oldukça yeteneklidir. dil öğrenirken çok sayıda metin verisi kullanır ve bu veriler üzerinden öğrenir. Bu sayede, ChatGPT, dilin yapısını ve kurallarını daha iyi anlar ve daha doğru tahminler yapar.

Furkan Mercan’ın kaleminden Nedir bu yapay zeka ChatGPT

Programı denemek amaçlı ona “Bugün önemli bir iş görüşmesine gideceğim. Görüşmede nasıl davranmalıyım ?” diye bir soru yönelttim. Program bana sanki karşımda bir insan varmış gibi nasıl davranmam gerektiğini maddeler halinde anlattı. Sonrasında da biraz karnımın acıktığını farkettim ve “Omlet nasıl yapılır?” sorusunu yönelttim. Basit bir omlet yapımını bile ayrıntılı bir şekilde aktarmayı başardı. Yemek yapmayla hiç arası olmayan birine rahatlıkla yemek yaptırabilir. Açıkçası ChatGPT programını Google’dan ayıran en önemli özellik sorduğumuz sorunun net bir şekilde karşımıza çıkması. Bildiğimiz gibi Google çok sayıda yemek yapımı anlatan site var. Her sitede farklı bir anlatımla karşılaşabiliyoruz. ChatGPT bu zorluğu kaldıracak gibi gözüküyor.

ChatGPT’nin diğer iddialı olduğu kısım da metin çevirisi. Programa internetten bulmuş olduğum İngilizce bir metin sordum. Yaptığı çeviriyi okulumdaki İngilizce hocalarına sordum  ve hepsinden “doğru çevrilmiş” yanıtını aldım.Program gayet başarılı bir şekilde çeviri yapabiliyor. Bu demek oluyor ki Google çevirinin sonu yavaş yavaş geliyor. 

Gelecekte bu teknolojilerin birçok mesleğin sonunu getireceğini düşünüyorum. Örnek vermem gerekirse bu program kod yazabiliyor. Gelecekte şirketler yazılımcıya harcayacağı masraf yerine bu programı kullanabilirler. Bu da yazılımcıların işsiz kalması demek. Program henüz beta aşamasında. Tam sürüm çıkınca her şeyi daha detaylı bir şekilde görebileceğiz.

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: