22.1 C
Çeşme
Pazar, Ekim 1, 2023

Sakız’dan Çeşme’ye anlamlı kulaçlar

Bunları Okuyabilirsin

Sakız’dan Çeşme’ye kadar yüzdüler. İki ülke arasında farkındalık kulaçları. Yeni hedef 36 kilometrelik Manş ve Cebelitarık geçişleri

Otizmli açık su yüzücüsü Tuna Tunca ve Triatlon Milli Takımı Antrenörü Mert Onaran, Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan Çeşme’ye kadar, yüzdü. Tunca, 11-5 kilometre tutan yüzüşünü 2,5 saatte tamamlarken, 18 Nisan’da, trafik kazasında hayatını kaybeden triationcu Ata Yahçi anısına kulaç attı.

Sporcular Mert Onaran ve Tunca geçtiğimiz günlerde trafik kazasında hayatını kaybeden sporcu arkadaşları Ata Yahşi anısına Sakız Adası’ndan Çeşme’ye yüzdüler.

Mert Onaran ve Tuna Tunca Otizm farkındalığı yaratmak için kulaç attı.

İzmirli olan ve ailesiyle birlikte Güzelbahçe’de yaşayan 18 yaşındaki otizmli Tuna Tunca, 7 yıldır yüzme eğitimi alıyor. Daha önce Çanakkale Boğazı ve İstanbul Boğazı’nı birkaç kez derecelerle geçen, birçok ulusal ve uluslararası açık su yarışında dereceleri olan Tuna, ilk açık su geçişi, Sakız Adası ile Çeşme arasında oldu. 

Yunanistan ile Türkiye arasında yüzen ilk otizmli olarak tarihe geçti

Bu sabah, saat 08.30’da Sakız Adası’nın Karfaz Koyu’ndan yüzmeye başlayan Tuna Tunca ve Mert Onaran, 11.5 kilometre yüzerek, saat 11.00 sıralarında Çeşme’nin Pırlanta Plajı’nda karaya çıktılar. Tuna, Yunanistan ile Türkiye arasında yüzen ilk otizmli yüzücü olarak da tarihe geçmiş oldu. 

default

Pırlanta Plajı’nda çiçeklerle karşılandılar

İki yüzücüyü, Pırlanta Plajı’nda, Çeşme Kaymakamı Ünal çakıc Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Çeşme Gençlik ve Spor Müdürü Nuri Büyükateş, Tuna Tunca’nın babası İlkay Tunca, annesi Gülnur Tunca ve anneannesi Duriye Anapalı karşıladı. Kaymakam Çakıcı ve Belediye Başkanı Oran, iki yüzücüye de çiçek verdiler.

“Otizmde farkındalığı arttırmak için büyük bir katkı sundu”

Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı, “Tuna ile gurur duyuyoruz. Bugün iki ülke arasında yüzdü. Otizmde farkındalığı arttırmak için büyük bir katkı sundu. Kendisiyle burada buluştuğumuz için çok mutluyuz” diye konuştu. 

“İşin başı inanmaktan ve güzel bir ekip ile çalışmaktan  geçiyor”

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de, kısa bir açıklama yaparak, “Bir hemşerim olarak Tuna ile gurur duyduk. İşin başı inanmaktan ve güzel bir ekip ile çalışmaktan  geçiyor. Yanaklarından öperek tebrik ediyorum” dedi. 

“İki ülke arasında barış köprüsü kurduğunu düşünüyorum”

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da, “Dünyanın en çok barışa ihtiyacı olduğu bugünlerde, iki ülke arasında barış köprüsü kurduğunu düşünüyorum” diye belirtti. 

“Kulaçlarımızı Ata Yahşi için attık”

Otizmli Tuna Tunca’ya açık su yüzüşünde eşlik eden Triatlon Milli Takımı Antrenörü Mert Onaran da yaptığı açıklamada, “Bugün kulaçlarımızı Ata Yahşi için attık. Geçen hafta talihsiz bir kaza sonucu aramızdan ayrıldı. Milli triatlon sporcusuydu. 12 yıl beraber çalışmıştık. Tuna ile beraber Ata Yahçi için yüzdük. Ayrıca otizmli bireylerin  neler başarabileceğini göstermek istedik. Tuna, bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Tuna’yı bu başarısı için bir kez daha tebrik ederim. Daha önce Tuna ile 10 kilometre yüzerek bunun antrenmanını yapmıştık. Çok zorlandığını söyleyemem. Daha büyük hedeflerimiz var. Manş ve Cebelitarık geçişini yapmak istiyoruz. Burası ilk uluslararası geçişimiz oldu” diye açıkladı. 

“İki büyük anlamı var. Birisi otizm farkındalığı, diğeri de Ata Yahşi anısına olmas

Tuna Tuncanın babası İlkay Tunca da, “Olağanüstü bir mesafeyi yüzdü. Oğlumuzla gurur duyuyoruz. İki büyük anlamı var. Birisi otizm farkındalığı, diğeri de Ata Yahşi anısına olması. Spornsorlarımıza ve bizi destekleyenlere çok teşekkür ediyoruz” diyerek duygularını açıkladı.

“Otizm hayatın içinde bir gerçek”

Tuna’nın annesi Gülnur Tunca da bir açıklama yaparak, “Otizm farkındalık gününde, kalp emojisi veya mavi giyerek otizmi anlamak ve fark etmek mümkün değil. Otizmliler suda yüzüyorlar. Otizmliler otobüse biniyorlar. Okulda eğitim alıyorlar. Otizm akıyor, hayatın içinde bir gerçek. Aslında bu yüzmedeki amacımız, yapabileceklerini göstermekti. Tuna ile gurur duyuyorum” diye konuştu.

” Hep beraber bu sevinci yaşadık”

Torununun başarısını görmek için gelen Tuna’nın anneannesi Duriye Anapaıl da, “Çok mutlu bir günüm. Sizlere de teşekkür ediyorum. Geldiniz, bize destek oldunuz. Hep beraber bu sevinci yaşadık” diyerek duygularını açıkladı. 

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: