21.8 C
Çeşme
Perşembe, Eylül 28, 2023

‘Süt fiyatlarını İzmir belirleyecek’

Bunları Okuyabilirsin

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Mera İzmir projesi kapsamında ilk süt alımlarının başladığı Seferihisar’daki çobanları ziyaret etti. Çiftçinin umudu olan proje için Başkan Soyer’e teşekkür eden üretici İbrahim Özoğul, ‘Süt fiyatlarını artık İzmir belirleyecek’ dedi.

Fotoğraflar İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Birimi Fotoğraf servisi tarafından çekilmiştir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla oluşturulan ve “Mera İzmir” projesiyle adım adım büyüyen İzmir Tarımı stratejisi, zor günler geçiren üreticiye umut oldu. Kuraklıkla ve yoksullukla mücadeleyi esas alan İzmir Tarımı stratejisi kapsamında küçükbaş hayvan üreticileriyle imzalanan alım sözleşmeleri meyvelerini vermeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alımlarıyla birlikte süt fiyatları hak ettiği değere ulaştı. Bölge halkı için ekonomik darboğazdan çıkış kapısı oldu. Daha az su tüketimi gerektiren küçükbaş hayvancığın desteklenmesiyle kuraklık tehdidine karşı önemli bir stratejik adım atıldı.
“Mera İzmir” projesinin ilk etabı kapsamında Bergama ve Kınık’tan 258 çobanla süt alımı anlaşması imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, projeyi Seferihisar, Urla, Güzelbahçe ve Çeşme’deki üreticileri de içine alarak büyüttü. Toplam 535 çobana ulaşılan proje kapsamında üreticiye de 3 milyon lira avans verilerek destek sağlandı. Projeyle toplamda bin 500 çobanla sözleşmeli süt üretim anlaşmasına imza atılması hedefleniyor.  

Haber İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Bülteninden derlenmişti
“Siz yaşayın ki millet yaşasın”

Başkan Tunç Soyer, Mera İzmir projesi kapsamında süt alımlarının başladığı ilk adreslerden Seferihisar’daki çobanları ziyaret etti. Kavakdere köyünde İbrahim Özoğul’a ait koyun ağılına giden Başkan Soyer, yoğun ilgiyle karşılandı. Soyer, kırsalda yaşamını sürdüren halka “Sizin yaşamanız lazım ki bu millet yaşasın” diye seslendi.

“Onları kendi kaderlerine bırakmayacağız”

Piyasada 7 lira olan koyun sütüne 11 lira, 5 lira olan keçi sütüne ise 10 lira bedel belirlediklerini hatırlatan Başkan Soyer, “Süt fiyatlarının artık sürdürülebilirliği kalmamıştı. Üretici bu işi bırakma noktasına gelmişti. Üreticinin vazgeçmesi demek, hep beraber çökmemiz demek. Bütün milletin, memleketin çökmesi demek. O nedenle biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak can suyu olsun umuduyla, üreticiyi ayakta tutacak bir fiyat belirledik. Bu fiyattan alım yapmaya başladık. Bu küçük üreticiyi desteklemek için başlattığımız bir proje. Bunun yan kolları var. Yem desteği, et alımı var. Bu sürecin sonuna kadar üreticimizle yol arkadaşlığı yapacağız. Onları kendi kaderlerine bırakmayacağız” dedi.

“Süt fiyatlarını artık İzmir belirleyecek”

Üretici İbrahim Özoğul da Mera İzmir projesiyle nefes almaya başladıklarını söyledi. İbrahim Özoğul, “Biz hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz ama rızkımız gidiyor neredeyse. Belediyenin bu çalışması çok güzel. Çiftçinin umudu oldu. Türkiye’ye örnek oldu. Süt fiyatlarını artık İzmir belirleyecek. Başka kentlerde görüyorsunuz, sütleri yere döküyorlar. Biz üretici olarak Başkanımızın arkanızdayız” dedi.

- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: