22.8 C
Çeşme
Salı, Ekim 3, 2023

Çeşme Germiyan Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Bunları Okuyabilirsin

Bu yıl 15-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Çeşme Germiyan Ekmek Festivali’nde birbirinden güzel ve lezzetli yöresel ekşi mayalı ekmekler yarıştı.

Çeşme Germiyan Festivali 2022

Pek çok atölye çalışmasına, söyleşi ve sergilere ev sahipliği yapan 8. Germiyan Festivali’nde renkli görüntüler yaşandı. Festivale, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Belediye Başkanı, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bartın’da yaşanan üzücü olaylar nedeniyle konser ve kortejin iptal edildiği festivalde yerli üreticilerin ürünlerini sergilediği standlar açıldı. Ebru Kaya Çukuriçi Meydan da “Köy Katmeri” ve “Damat Lokumu” atölyesi gerçekleştirdi. Eski Un Değirmeni’nde Şükran Tümer’in “Geçmişten Günümüze” adlı sergi açılışının ardından Ayşe Kabasakal bölgeye özgü “Kopanisti Peyniri”ni anlattı. Germiyan evlerinin duvarlarına yaptığı resimlerle adını Türkiye’ye duyuran Nuran Erden Köy Okulu’nun duvarına çocuklarla birlikte “Bartın Kalbimizde” yazdı.

Festivale, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Belediye Başkanı, ,Belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

En İyi Ekmek”ler yarıştı

Festivalin ikinci gününde söyleşilerle ve çeşitli etkinliklerle devam eden festivalde Suzan ve Mehmet Mutlu Köy Fırınında “Ekmek Yapımını” anlattı. İbrahim Topal da Köy Kahvesi’nde Sakız Ağacının Hikayesi üzerine bir söyleşi yaptı. Gün
boyu süren etkinliklerin ardından birbirinden güzel ve lezzetli ekmeklerin yarıştığı “En İyi Ekmek” Yarışması düzenlendi. Derece girenlere ödüllerini verildi.

Festivale, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Belediye Başkanı, ,Belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
- Advertisement -spot_img

Daha fazlası

- Advertisement -spot_img

En son okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: